Çınarlı, Atatürk Cad. No 29 D:Kat 13, 01050 Seyhan/Adana

Hedeflerimiz

KARİYER HIZLI OKU eğitimin temelinde görsel algılama vardır. Böyle olunca da temel hedefimiz gözümüzün kaslarını eğitmeyi, gözümüzün çevik görmesini, görme alanını genişletmeyi,

HIZLI OKUMA NEYİ HEDEFLER?

KARİYER HIZLI OKU  eğitimin temelinde görsel algılama vardır. Böyle olunca da temel hedefimiz gözümüzün kaslarını eğitmeyi, gözümüzün çevik görmesini, görme alanını genişletmeyi, okurken satırların üstünde serseri gibi dolaşan gözümüze daha etkin bir şekilde ritim kazandırma ve bütün bunlar ile görme artı algılama uyum sağlamayı hedefler.
Önemli olan hızlı okumak değil, isterseniz ışık hızında okuyun. Hiçbir anlamı yoktur. Bu eğitimin temel hedefi daha hızlı ve etkin görme ve algılamadır. Kısacası bu program görsel algılama düzeyimizi geliştirerek okuma, algılama, anlama düzeylerimizi yükseltmeyi hedefleyen farklı bir teknik beceridir. Bu beceriyi herkes gibi sen de kazanabilirsin.

HIZLI OKU, PRATİK VE HIZLI TEST ÇÖZ.
SBS, YGS, LYS, KPSS, ALES vb. sınavın ismi neyse o kadar önemli değil; öğrenciler normalde 30dk ile 45dk bir zaman kazandıracaktır.  Yavaş okuyan öğrenciler,  sınavlarda zamanı yetiştiremezken hızlı okuma becerisi kazanan bir öğrenci hem hızlı öğrenecek, hem daha dikkatli olacaktır…
ANLAYARAK HIZLI OKUMA tekniklerini öğrenen bir öğrenci hızlı okuyarak hayal kurmayacak ve zihinsel odaklanmasını çok daha etkin seviye taşımış olacaktır. Mesela;  SBS, YGS, LYS, KPSS, ALES sınavında Türkçeden paragraf sorusu çözen bir yavaş okuyucuyu düşürseniz, yavaş okuduğundan dolayı paragraf sorusunun sonu geldiğinde, “acaba ben yukarda ne okumuştum” durumuna düşer. Çünkü yavaş okuyan öğrencinin beyni hayal kurar, zihinsel odaklanma düzeyi iyi durumda olmaz ve istediği sonucu alması zorlaşır.
Hızlı okuma becerisini kazan bir öğrenci hem hızlı bir şekilde soru çözer, hem de dikkati, odaklanması ve konsantrasyonu daha etkin bir seviyede olduğundan, bilgiyi daha etkin şekilde öğrenmiş olur. Düşünme, algılama, değerlendirme kavramı ve karar hızı artar.  Hızlı okuma tekniklerini bilen bir öğrenci, okuma işini monotonluktan çıkarır zevkli ve eğlenceli bir hale getirir. Daha kısa sürede daha fazla öğrenme fırsatı bulmuş olur.
Okumak için vakit ayırmak günümüzde gittikçe daha güç oluyor.  Etkin ve hızlı okumak sınavlara hazırlan bir öğrenci için bir ayrıcalık değil, zorunluluk bir ihtiyaç olmaya başlıyor. Çünkü bütün sene çalışan öğrenci okuma hızının yavaş olduğundan dolayı sınav soruları yetiştirmezken hem hak ettiği hedefine ulaşamaz hem de bütün emekleri boşa gidecektir.

HIZLI VE ETKİN OKUMAK NELER KAZANDIRACAK ? 

                                                                                                     
☺ Öğrenci iseniz ve okumayı sevmiyorsunuz ancak okumanız ve öğrenmeniz gereken çok şey var. (ortaokul, Lise, üniversite vb…) dolayısıyla yığınla kitap, not sizi bekliyor.

☺ 200 sayfalık bir kitapta yaklaşık 50.000 ya da 60.000 kelime bulunur. Yavaş okuyan bir okuyucu bir saatte yaklaşık 6.000 – 7.000 kelime okuyabilir. Bu da yaklaşık 7 – 8 saatte bitireceği anlamına gelir o kitabı. Hızlı okuma tekniklerini uygulayan bir kişi aynı sürede 2 – 3 kitap bitirebilir ve yavaş okuyan kişiden daha fazla anlar.

☺ Öğrencisiyseniz okumayı seviyorsunuz ancak okumaya vakit ayıramıyorsunuz.

☺ SBS, YGS, LYS, KPSS, ALES … vb. sınavlara hazırlanıyorsunuz ama zaman problemi yaşıyorsunuz. 45dk ya da bir saat zamanda kazanabilirsiniz. Bu nasıl mı olacak? Bizi izlemeye devam edin…

☺ Etkili, hızlı verimli bir okuyucu olmak için hızlı okuma tekniklerini öğrenebilirsiniz. Temelde yavaş okumanın mantığı kelime – kelimedir.  Hızlı okumanın mantığı ise kelime grupları halinde, satırın daha geniş bir bölümünü görmek ve algılayabilmektir. Bundan önce üzerinde durulması gereken yavaş okuyoruz, çünkü;

 •  Kelimeleri teker – teker okuyoruz.
 •  Okurken kelimelere takılıyoruz ve geriye dönüşler yapıyoruz.
 •  Okurken dudaklarımızı belki dilimizi oynatarak okuyoruz.
 •  Bir konuyu daha iyi anlayabilmek için yavaş okumak gerektiğine inandık.
 •  Yavaş okumanın nedeni dikkatimizi toparlayamamak, çabuk yorulmaktır.
 •  Yavaş okumanın en temel sorunu içten seslendirerek okumaktır.
 •  Hızlı okuyan bir öğrenci neler kazanacak?
 •  Etkin ve hızlı bir şekilde öğrenirsiniz.
 •  Okuduğunuzu verimliliğinizi artması ve daha etkin bir şekilde anlama becerisi kazanmış olursunuz.
 •  Sınavlarda 30dk ya da 45dk arasında zaman kazanmış olursunuz.
 •  Sınavlarda kendinize olan öz güveniz artmasına neden olursunuz.
 •  Okurken zihniniz daha iyi ilişki kurar.
 •  Okurken beyniniz hayal kurmaz ve bütünü görür.
 •  Artık öğrencilik mesleğini icra ederken okuma daha zevkli hale gelir.
 •  Hayatınızı her yönden etkileyecek bir alışkanlık kazanmada büyük bir adım atmış olursunuz.
 •  Kelime hazinenizi ve genel bilgi birikiminizi arttırmanıza yardımcı olur.

www.kariyerakademiadana.com yan kuruluşudur.